Godna emerytura?

Godna emerytura? Wiadomo jest, że nasze emerytury nie będą zbyt wysokie. Czy zapewnią nam chociaż normalny byt? Istnieją spore obawy, że niestety, ale będą to głodowe emerytury. Wielu z emerytów już nie stać na opłacenie podstawowych rachunków, zakup lekarstw i jedzenia, nie mówiąc już o jakichś dodatkowych przyjemnościach. Dlatego też, co jest widoczne w reklamach telewizyjnych, banki mają dla naszych emerytów pewną propozycję. Chodzi mianowicie o hipotekę odwróconą lub też jak to jest inaczej zwane, kredyt rewersyjny. Zasadniczo do korzystania z tego produktu bankowego uprawnione są osoby, które ukończyły już sześćdziesiąty rok życia i znajdują się w posiadaniu pewnej nieruchomości. Jeśli ktoś zdecyduje się skorzystać z tej oferty, będzie otrzymywał każdego miesiąca pewną ratę pieniędzy lub też może całość renty otrzymać jednorazowo. Wybór opcji zależy od indywidualnych preferencji danego emeryta. W momencie podpisania umowy, bank przejmuje prawa do nieruchomości, ale klient oczywiście zachowuje prawo do zamieszkiwania jej aż do śmierci. Gdy to nastąpi, bank wówczas sprzedaje nieruchomość po cenie rynkowej. Cena, za którą nieruchomość zostaje sprzedana jest pomniejszana o wartość wypłaconych klientowi pieniędzy powiększonych o odsetki i ta część, która pozostaje, zostaje wypłacona ustawowym spadkobiercom. Pozostaje zatem pytanie czy takie rozwiązanie jest korzystne dla polskiego emeryta? Zasadniczo zdania na ten temat są podzielone, aczkolwiek mamy do czynienia zarówno z wieloma wadami jak i zaletami takiego rozwiązania. Emeryt otrzymuje za swojego życia około 30 do 40% wartości nieruchomości, ale ta kwota nieraz pozwala mu godnie przeżyć tych kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Bank również zyskuje, gdyż po śmierci klienta może z zyskiem sprzedać daną nieruchomość i w ten sposób sporo zarobić.

Lokowanie na przyszłość

Lokowanie na przyszłość Różne są sposoby na oszczędzanie na przyszłość, ale niewątpliwie jedną z najlepszych opcji są lokaty bankowe. Cofając się kilka lat wstecz, lokaty w Polsce były bardziej opłacalne, gdyż miały wyższe oprocentowanie. Jednakże na skutek obniżenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, obniżeniu uległo jednocześnie oprocentowanie lokat bankowych. Niemniej jednak i teraz posiadając wolne środki, z powodzeniem możemy zainwestować w bankowe lokaty. Ze względu na fakt, iż środki zgromadzone na tychże lokatach są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Zysk, jaki możemy wygenerować z lokaty bankowej zależy od kilku czynników. Przede wszystkim liczy się oprocentowanie, jak również okres, na który owa lokata została założona. Z zasady na wyższe oprocentowanie możemy liczyć jedynie w mniejszych placówkach, które chcąc przyciągnąć większą liczbę klientów, oprocentowaniem uatrakcyjniają swój produkt. Odwrotnie sytuacja ma się w przypadku większych banków. Te nie muszą się zbytnio wysilać i tym samym nie podwyższają przesadnie oprocentowania swoich lokat. Wyjątkiem od tej reguły są krótkie okresy promocyjne, ale też trzeba mieć szczęście czekając właśnie na taką promocję. Na rynku finansowym mamy również takie lokaty, które można założyć nie wychodząc z własnego domu. Do jej obsługi wystarczy mieć bowiem jedynie dostęp do internetu. Wszystkie lokaty pieniężne dostępne na naszym rynku powinny przynosić zyski, jednakże nie zawsze te zyski są zadowalające. Korzystnym momentem dla klientów banków jest malejąca inflacja. W takiej sytuacji zyski klientów są znacznie wyższe. Być może za pewien niedługi czas znów przyjdą lepsze chwile dla posiadaczy lokat bankowych, ale póki co warto się zastanowić, którą lokatę wybrać i czy lokata pieniężna jest faktycznie najlepszą formą inwestycji.

Ubezpieczenia majątkowe?

Ubezpieczenia majątkowe? Współcześnie ubezpieczyć można niemal wszystko. Jednakże żeby wprowadzić porządek i móc poprawnie funkcjonować firmy ubezpieczeniowe oferują dwa podziały oferowanych przez siebie usług, są to ubezpieczenia majątkowe i osobowe. W tych dwóch kategoriach mieszczą się praktycznie wszystkie rodzaje ubezpieczeń, których chcielibyśmy dokonać. Ubezpieczenia majątkowe jak sama nazwa wskazuje obejmują całe mienie osoby. Tak więc, można w ten sposób ubezpieczyć dom, samochód, mieszkanie, rower, wartościowe przedmioty( np. dzieła sztuki), ziemię czy firmę. O tym jak często nasz majątek narażony jest na uszkodzenia nie trzeba nikomu mówić. Czasem wystarczy źle zakręcony kran, niezgaszony niedopałek papierosa lub nieodłączone od prądu urządzenie elektryczne, aby spowodować nieszczęśliwy wypadek. Jeżeli zalejemy sąsiada lub wywołamy pożar, a nie będziemy ubezpieczeni to możemy być pewni, że koszy wszelkich napraw będziemy musieli wyłożyć z naszej kieszeni, obciążając tym samym bardzo mocno nasz budżet, albo dopuszczając do sytuacji, gdzie jedynie pożyczka bankowa będzie mogła nam pomóc w spłacie zobowiązań. Jeżeli nasze mienie jest ubezpieczone, w takim przypadku koszty napraw pokrywane są z naszej polisy, a my możemy spać wtedy spokojnie. Z ekonomicznego punktu widzenia ubezpieczenie domu w skali roku nie jest kosztownym wydatkiem, a pozwala nam na to, żeby odzyskać zwrot pieniędzy np. za skradzione mienie czy zniszczenia dokonane przez złą pogodę. Jak zmienną mamy pogodę w kraju nikogo nie trzeba przekonywać, czasem wystarczy kilka godzin intensywnego deszczu aby podtopić piwnicę lub parterowy dom. Nasze życie polega na ciągłych, czasami niełatwych, wyborach, a przy pomocy ubezpieczeń przynajmniej częściowo możemy być spokojni o to, co już posiadamy i jest nam cenne.

Bezpieczeństwo finansowe

Bezpieczeństwo finansowe Chowaliśmy pieniądze do portfela, chowaliśmy gdzieś głęboko w szafce i pilnowaliśmy ich na każdym kroku. Jednakże jak pokazują badania, dzisiejsza sprzedaż w większości odbywa się w internecie. Druga kwestia jest taka, że dzisiaj już bardzo mało jest ludzi, którzy nie posiadają konta w banku. Tym samym nasze pieniądze przeniosły się w trochę inne sfery. Dzisiaj nie wystarczy mieć oczy dookoła głowy, by dopilnować swojej gotówki. Dzisiaj trzeba odpowiednich zabezpieczeń elektronicznych, które mogą zapewnić bezpieczeństwo naszych środków finansowych, choć jak pokazuje rzeczywistość, nie ma takich zabezpieczeń, których nie da się złamać. Jednakże możemy coś zrobić, aby tę ewentualność znacznie ograniczyć. Jak wynika z badań, większość naszych obywateli posiadających konto w banku i korzystających z bankowości elektronicznej nie wybiera na tyle bezpiecznego hasła, na ile by to mogli uczynić. Często się zdarza, że hasło do bankowości elektronicznej jest takie samo jak do innych portali. W ten sposób osłabiamy własną pozycję w obronie swoich finansów. Oczywiście samo hasło to nie wszystko, gdyż to sam bank posiada odpowiednie środki, dzięki którym chroni nasze finanse. Całkiem odrębną kwestią są dokonywane płatności za zakupy dokonywane w sieci. Tak naprawdę jest tylko ograniczona ilość portali i platform, które gwarantują bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji. Jeśli natomiast zdarzy się nam trafić na oszusta, to niestety, ale musimy sami dochodzić swoich praw, a w większości przypadków jest to bardzo utrudnione. Dlatego właśnie powinniśmy korzystać tylko ze sprawdzonych platform sprzedażowych oraz sprawdzonych sklepów internetowych, dzięki czemu nasze finanse są bezpieczne, a my jesteśmy zadowoleni z dokonywanych zakupów. Technologia stale się zmienia i dlatego też będziemy potrzebowali coraz mocniej zabezpieczać nasze konta.