Wielkie obietnice

Wielkie obietnice A życie staruszka miało być przecież takie wesołe. Oczywiście to była jedynie reklama, która z rzeczywistością niewiele ma wspólnego. Reforma emerytalna, która wprowadzała tak zwany drugi filar była dobra, ale prawdopodobnie jedynie w zamyśle. Część z naszych pieniędzy, a konkretnie około trzydziestu procent składki emerytalnej przekazywanej dotychczas do ZUS-u miało trafić na indywidualne konta w II filarze. Po odjęciu stawek za obsługę konta, za resztę miały być kupowane jednostki uczestnictwa. I wszystko było pokazywane w różowych kolorach, chociaż specjaliści i tak chłodno patrząc na problem twierdzili jednomyślnie, że zarówno pierwszy jak i drugi filar nie wystarczą do zapewnienia godnej emerytury w przyszłości. Wszystkim Polakom zalecano więc szeroko skorzystanie z filaru numer trzy. Oczywiście założenia drugiego filaru były realizowane, choć w niektórych przypadkach z dużym opóźnieniem. Niemniej jednak środki na naszych prywatnych kontach wcale nie rosły diametralnie do góry. Co więcej, w kraju przyszedł czas na cięcia i składki emerytalne na drugi filar zostały obcięte. Na początku do gry włączyło się kilka Otwartych Funduszy Emerytalnych, ale z czasem niektóre czekały pewne przeobrażenia. Niemniej jednak te najlepsze takimi pozostały do dzisiaj. Wstąpienie do któregokolwiek z funduszy emerytalnych było i pozostało obowiązkowe, a ci którzy się nadmiernie opierają, są z urzędu przydzielani do jednego z nich. Wyjątkiem od tej reguły są fundusze emerytalne, które zajmują pierwsze pięć miejsc w rankingach. Początek więc był poprowadzony z wielkim rozmachem i animuszem, a kiedy nadeszła tak zwana szara rzeczywistość, drugi filar okazał się być niewiele lepszym rozwiązaniem od dotychczasowego odkładania składek emerytalnych do ZUS-u. Jak więc widać, Polakom nie pozostało nic więcej jak spróbować oszczędzać na przyszłość w inny, dodatkowy sposób.

Only plastyk

Only plastyk W XXI wieku zapanowała moda na plastyk. Jest to tworzywo, z którego zbudowane jest dziś wiele urządzeń czy przedmiotów. Gdziekolwiek się nie obrócimy tam widnieje plastyk. Za sprawą polimerów syntetycznych we współczesnym świecie papierowe banknoty zastąpił ich plastykowe odpowiedniki w postaci kart płatniczych. Łatwiej i wygodniej nosić ze sobą małą i poręczną kartę niżeli plik banknotów, z które ciężko pomieścić w kieszeni czy portfelu. Posiadanie karty płatniczej nikogo dzisiaj nie zaskakuje i jest czymś oczywistym oraz zwyczajnym. W większości sklepów ( w szczególności hipermarkety, sieciowe sklepy obuwnicze czy odzieżowe) można dziś płacić kartą i posiadanie gotówki w takich momentach staje się zbyteczne i niepotrzebne. Tym samym nie narażamy się na kradzież ze strony kieszonkowca, ponieważ pieniądze spoczywają na karcie chronionej 4-cyfrowym kodem dostępu, bez którego znajomości karta płatnicza staje się bezużytecznym kawałkiem plastyku. Dlatego ze spokojną głową klienci mogą wybierać się do sklepów nie martwiąc się to, czy ktoś będzie polował na ich portfel. Kartą zapłacić można również na stacji benzynowej za zakupione paliwo czy restauracji za obiad. Coraz więcej firm zajmujących się handlem umożliwia płatność za pomocą karty płatniczej. I na tym rynku panuje ogromna konkurencja, ponieważ banki prześcigają się w tym, żeby zdobyć jak najwięcej klientów na dany produkt. Stąd same karty można podzielić na różne rodzaje ze względu na ich funkcję, budowę czy terytorialny zasięg. Bez wątpienia plastykowe karty bankowe ułatwiają życie i są instrumentem, dzięki któremu w dowolnej chwili możemy zapłacić za towar czy usługę bez zbędnego posiadania pieniędzy w portfelu.

Ach ten podatek

Ach ten podatek Gdyby nie te podatki, mielibyśmy o wiele łatwiejsze życie. Jednakże niestety muszę one być wkomponowane w naszą codzienność i nie da się od nich uciec. Jednym z popularniejszych podatków, jakie mamy w naszym kraju VAT, czyli popularny podatek od towarów i usług. Sama nazwa VAT pochodzi z języka angielskiego i oznacza podatek od wartości dodanej. W Polsce został on wprowadzony na mocy ustawy z roku 1993. Podstawową stawką podatku VAT jest na chwilę obecną wynosi 23%, chociaż jeszcze niedawno była ona o jeden procent niższa. Ta stawka nie dotyczy jednakże wszystkich działań, gdyż niektóre czynności posiadają niższe stawki. Mogą one wynosić osiem procent, siedem, pięć, zero lub też być zwolnione z obowiązku płacenia podatku VAT. Faktycznie podatek ten stanowi obciążenie konsumenta finalnego, chociaż obowiązek jego płacenia ciąży na przedsiębiorcach. Wynika to z faktu, iż podatek ten jest wliczany w cenę towarów i usług. W szczególności obowiązkiem płacenia podatku od towarów i usług obciążone są takie podmioty jak osoby prawne, osoby fizyczne, które samodzielnie wykonują działalność gospodarczą, jak również i inne jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej. Wiele emocji wzbudza moment powstania obowiązku zapłacenia podatku VAT, gdyż w myśl przepisów ustawy powinno to nastąpić po wystawieniu faktury, a nie po rzeczywistym zapłaceniu za wykonane usługi przez ich odbiorców. Ten zapis powinien w najbliższym czasie się zmienić na korzyść przedsiębiorców. Podatek VAT to oczywiście nie jest tylko polska specjalność, gdyż obowiązek jego płacenia istnieje w całej Europie. Jedyną różnicą są stawki, jakie obowiązują w poszczególnych krajach. W niektórych są one bardziej przyjazne dla konsumentów, a w niektórych są nawet wyższe niż w naszym kraju, ale faktem jest że wszędzie on obowiązuje.

Aby kręcić ten interes

Aby kręcić ten interes Celem każdej firmy działającej na rynku jest odnoszenie sukcesu w postaci zysku. Wszystkie inne cele, chociaż ważne, muszą pozostać poza tym jednym priorytetowym. Wiadomo jest, że prowadzenie działalności gospodarczej wcale nie jest łatwe we współczesnej rzeczywistości. Widać to chociażby po ilości podmiotów, które każdego miesiąca kończą swój byt na skutek braku płynności finansowej. Z pomocą firmom mniejszym i większym przychodzą jednak banki. Oczywiście nic nie ma za darmo, ale w pewnych sytuacjach wzięcie kredytu obrotowego jest dla firmy jedynym wyjściem, a w wielu sytuacjach jest po prostu korzystnym posunięciem. Wiadomo, że każda firma musi mieć środki na bieżącą działalność i nie może sobie pozwolić na czekanie chociażby tydzień. Problem w tym, że nie zawsze odpowiednie środki są akurat w danym momencie w dyspozycji. Dzięki kredytowi obrotowemu, który znajduje się w ofercie większości banków możliwe jest płynne realizowanie wszystkich powziętych zamierzeń. Duża ilość tego typu ofert na rynku bankowym sprawia, że klient może uzyskać dla siebie dosyć korzystne warunki tego kredytu. Zasadniczo taki kredyt obrotowy jest udzielany firmie na niezbyt długi okres. W wielu przypadkach wynosi on 12 miesięcy, choć oczywiście zdarzają się również i dłuższe okresy kredytowania. Kredytobiorca nie musi się przy tym martwić, aby co miesiąc biegać do banku spłacać raty albo też dokonywać odpowiednich przelewów. Kredyt obrotowy jest spłacany automatycznie z rachunku bieżącego, jaki jest kredytobiorcy zakładany. Dla wielu firm taka forma prowadzenia własnej działalności jest czasami jedyną szansą na rozwój w danym segmencie rynkowym. Jest to bowiem dodatkowe źródło finansowania, które pozwala o wiele skuteczniej zarządzać daną firmą, a tym samym nieustannie się rozwijać i sprawnie działać.