Pierwszy raz

Kategoria: Banki
Tagi : , , , , ,

Pierwszy raz Dla osób, które nigdy w swoim życiu nie posiadały konta bankowego, a które wyraziły na to zgodę lub zostały do tego zmuszone, sama wizyta w banku wydaje się być ucieleśnieniem koszmarnych wizji i lęków. Nie ma się czemu dziwić, w końcu konta zakłada wiele ludzi i każdy z nich nigdy wcześniej nie doświadczył przyjemności zakładania rachunku bankowego. Dla takich osób wizyta w baku kojarzy nerwową atmosferą, niekomfortowymi pytaniami, hałasem czy sprzedażą oferty innej niż chcieliśmy. Nic bardziej mylnego! Do założenia konta wystarczy jednie skończone 18 lat, dowód osobisty i chwila wolnego czasu. Przyjemna i fachowa obsługa z całą pewnością dobierze nam ofertę, która będzie nas najlepiej satysfakcjonowała. Wizyta w banku jest nieporównywanie lepsze od permanentnego sterczenia w urzędach i wyczekiwania na swoją kolej. Prywatne firmy dbają o klienta i zabiegają, żeby ich usługi były świadczone na jak najwyższym poziomie. Spraw papierkowych nie ma wcale tak dużo, a dzięki wykwalifikowanemu personelowi z łatwością będziemy mogli wyjaśnić wszelkie niejasności, czy zgłosić trudności w wypełnieniu wniosku. W tej chwili większość stanowisk w bankach jest samodzielna. Dla klientów znaczy to tyle, że wchodząc do banku możemy porozmawiać z pracownikiem w spokojnej, wręcz intymnej sytuacji, dzięki czemu będziemy mieli świadomość, że żadna osoba trzecia nie dowiedziała się o tym, o czym właściwie rozmawiamy z pracownikiem banku. Założenie konta bankowego w większości przypadków jest darmowe i nie wymaga żadnego nakładu finansowego ze strony klienta. Lepsze i obszerniejsze usługi mogą być dostępne dla nas jedynie, gdy będziemy spełniać wiele różnych warunków określonych w wymaganiach. Warto jednak na początku spróbować od darmowego kona, żeby przekonać się na własnej skórze jak wygląda rachunek bankowy.

Lokowanie na przyszłość

Lokowanie na przyszłość Różne są sposoby na oszczędzanie na przyszłość, ale niewątpliwie jedną z najlepszych opcji są lokaty bankowe. Cofając się kilka lat wstecz, lokaty w Polsce były bardziej opłacalne, gdyż miały wyższe oprocentowanie. Jednakże na skutek obniżenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, obniżeniu uległo jednocześnie oprocentowanie lokat bankowych. Niemniej jednak i teraz posiadając wolne środki, z powodzeniem możemy zainwestować w bankowe lokaty. Ze względu na fakt, iż środki zgromadzone na tychże lokatach są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Zysk, jaki możemy wygenerować z lokaty bankowej zależy od kilku czynników. Przede wszystkim liczy się oprocentowanie, jak również okres, na który owa lokata została założona. Z zasady na wyższe oprocentowanie możemy liczyć jedynie w mniejszych placówkach, które chcąc przyciągnąć większą liczbę klientów, oprocentowaniem uatrakcyjniają swój produkt. Odwrotnie sytuacja ma się w przypadku większych banków. Te nie muszą się zbytnio wysilać i tym samym nie podwyższają przesadnie oprocentowania swoich lokat. Wyjątkiem od tej reguły są krótkie okresy promocyjne, ale też trzeba mieć szczęście czekając właśnie na taką promocję. Na rynku finansowym mamy również takie lokaty, które można założyć nie wychodząc z własnego domu. Do jej obsługi wystarczy mieć bowiem jedynie dostęp do internetu. Wszystkie lokaty pieniężne dostępne na naszym rynku powinny przynosić zyski, jednakże nie zawsze te zyski są zadowalające. Korzystnym momentem dla klientów banków jest malejąca inflacja. W takiej sytuacji zyski klientów są znacznie wyższe. Być może za pewien niedługi czas znów przyjdą lepsze chwile dla posiadaczy lokat bankowych, ale póki co warto się zastanowić, którą lokatę wybrać i czy lokata pieniężna jest faktycznie najlepszą formą inwestycji.

Wielkie obietnice

Wielkie obietnice A życie staruszka miało być przecież takie wesołe. Oczywiście to była jedynie reklama, która z rzeczywistością niewiele ma wspólnego. Reforma emerytalna, która wprowadzała tak zwany drugi filar była dobra, ale prawdopodobnie jedynie w zamyśle. Część z naszych pieniędzy, a konkretnie około trzydziestu procent składki emerytalnej przekazywanej dotychczas do ZUS-u miało trafić na indywidualne konta w II filarze. Po odjęciu stawek za obsługę konta, za resztę miały być kupowane jednostki uczestnictwa. I wszystko było pokazywane w różowych kolorach, chociaż specjaliści i tak chłodno patrząc na problem twierdzili jednomyślnie, że zarówno pierwszy jak i drugi filar nie wystarczą do zapewnienia godnej emerytury w przyszłości. Wszystkim Polakom zalecano więc szeroko skorzystanie z filaru numer trzy. Oczywiście założenia drugiego filaru były realizowane, choć w niektórych przypadkach z dużym opóźnieniem. Niemniej jednak środki na naszych prywatnych kontach wcale nie rosły diametralnie do góry. Co więcej, w kraju przyszedł czas na cięcia i składki emerytalne na drugi filar zostały obcięte. Na początku do gry włączyło się kilka Otwartych Funduszy Emerytalnych, ale z czasem niektóre czekały pewne przeobrażenia. Niemniej jednak te najlepsze takimi pozostały do dzisiaj. Wstąpienie do któregokolwiek z funduszy emerytalnych było i pozostało obowiązkowe, a ci którzy się nadmiernie opierają, są z urzędu przydzielani do jednego z nich. Wyjątkiem od tej reguły są fundusze emerytalne, które zajmują pierwsze pięć miejsc w rankingach. Początek więc był poprowadzony z wielkim rozmachem i animuszem, a kiedy nadeszła tak zwana szara rzeczywistość, drugi filar okazał się być niewiele lepszym rozwiązaniem od dotychczasowego odkładania składek emerytalnych do ZUS-u. Jak więc widać, Polakom nie pozostało nic więcej jak spróbować oszczędzać na przyszłość w inny, dodatkowy sposób.

Ukłon w stronę klienta

Ukłon w stronę klienta Według badań statystycznych aż 70% osób, które kupują samochody, korzysta ze specjalnego kredytu samochodowego. Oczywiście w tym przypadku należy bezwzględnie uważać na instytucję, w której się ów kredyt zaciąga. Istnieje bowiem na naszym rynku sporo instytucji nie będących bankami, które de facto nie dbając o własną markę, próbują naciągnąć klientów na dodatkowe koszty. W efekcie ostatecznie klient nie jest w stanie spłacić zaciągniętego kredytu, a samochód trafia w ręce komornika. Trzeba więc dokładnie czytać umowę, którą podpisujemy z taką instytucją. Inaczej oczywiście sytuacja wygląda w przypadku kredytów na samochód zaciąganych bezpośrednio w bankach, w których nie ma możliwości, abyśmy zostali oszukani. Kredyty samochodowe to produkty, które bardzo często stanowią integralną część oferty salonu samochodowego. Dzięki temu klient nie musi biegać po bankach, ale wszystkie formalności są załatwiane bezpośrednio w salonie samochodowym. To ukłon w stronę klienta, ale czy na pewno? W wielu przypadkach tak jest faktycznie, ale nie zawsze. W pewnych sytuacjach warto jest bowiem zorientować się dokładnie w warunkach udzielanego kredytu i rozważyć opcję skorzystania z oferty któregoś z banków, która może się okazać zdecydowanie korzystniejszą. Kredyty samochodowe są udzielane oczywiście nie tylko na samochody nowe, ale również i na te używane. Okres kredytowania zasadniczo nie jest zbyt długi, gdyż wartość pojazdu z każdym rokiem bardzo mocno spada, co dla właścicieli salonów samochodowych oznacza brak pokrycia ewentualnych strat w sytuacji, gdyby klient stał się niewypłacalny. Decydując się na zakup samochodu na raty, warto jest przejrzeć różne rankingi kredytów samochodowych, które mogą nam zdecydowanie pomóc w podjęciu właściwej decyzji. To, co bowiem jest korzystne dla jednego klienta, drugiemu może nie pasować.