Only plastyk

Only plastyk W XXI wieku zapanowała moda na plastyk. Jest to tworzywo, z którego zbudowane jest dziś wiele urządzeń czy przedmiotów. Gdziekolwiek się nie obrócimy tam widnieje plastyk. Za sprawą polimerów syntetycznych we współczesnym świecie papierowe banknoty zastąpił ich plastykowe odpowiedniki w postaci kart płatniczych. Łatwiej i wygodniej nosić ze sobą małą i poręczną kartę niżeli plik banknotów, z które ciężko pomieścić w kieszeni czy portfelu. Posiadanie karty płatniczej nikogo dzisiaj nie zaskakuje i jest czymś oczywistym oraz zwyczajnym. W większości sklepów ( w szczególności hipermarkety, sieciowe sklepy obuwnicze czy odzieżowe) można dziś płacić kartą i posiadanie gotówki w takich momentach staje się zbyteczne i niepotrzebne. Tym samym nie narażamy się na kradzież ze strony kieszonkowca, ponieważ pieniądze spoczywają na karcie chronionej 4-cyfrowym kodem dostępu, bez którego znajomości karta płatnicza staje się bezużytecznym kawałkiem plastyku. Dlatego ze spokojną głową klienci mogą wybierać się do sklepów nie martwiąc się to, czy ktoś będzie polował na ich portfel. Kartą zapłacić można również na stacji benzynowej za zakupione paliwo czy restauracji za obiad. Coraz więcej firm zajmujących się handlem umożliwia płatność za pomocą karty płatniczej. I na tym rynku panuje ogromna konkurencja, ponieważ banki prześcigają się w tym, żeby zdobyć jak najwięcej klientów na dany produkt. Stąd same karty można podzielić na różne rodzaje ze względu na ich funkcję, budowę czy terytorialny zasięg. Bez wątpienia plastykowe karty bankowe ułatwiają życie i są instrumentem, dzięki któremu w dowolnej chwili możemy zapłacić za towar czy usługę bez zbędnego posiadania pieniędzy w portfelu.

Ach ten podatek

Ach ten podatek Gdyby nie te podatki, mielibyśmy o wiele łatwiejsze życie. Jednakże niestety muszę one być wkomponowane w naszą codzienność i nie da się od nich uciec. Jednym z popularniejszych podatków, jakie mamy w naszym kraju VAT, czyli popularny podatek od towarów i usług. Sama nazwa VAT pochodzi z języka angielskiego i oznacza podatek od wartości dodanej. W Polsce został on wprowadzony na mocy ustawy z roku 1993. Podstawową stawką podatku VAT jest na chwilę obecną wynosi 23%, chociaż jeszcze niedawno była ona o jeden procent niższa. Ta stawka nie dotyczy jednakże wszystkich działań, gdyż niektóre czynności posiadają niższe stawki. Mogą one wynosić osiem procent, siedem, pięć, zero lub też być zwolnione z obowiązku płacenia podatku VAT. Faktycznie podatek ten stanowi obciążenie konsumenta finalnego, chociaż obowiązek jego płacenia ciąży na przedsiębiorcach. Wynika to z faktu, iż podatek ten jest wliczany w cenę towarów i usług. W szczególności obowiązkiem płacenia podatku od towarów i usług obciążone są takie podmioty jak osoby prawne, osoby fizyczne, które samodzielnie wykonują działalność gospodarczą, jak również i inne jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej. Wiele emocji wzbudza moment powstania obowiązku zapłacenia podatku VAT, gdyż w myśl przepisów ustawy powinno to nastąpić po wystawieniu faktury, a nie po rzeczywistym zapłaceniu za wykonane usługi przez ich odbiorców. Ten zapis powinien w najbliższym czasie się zmienić na korzyść przedsiębiorców. Podatek VAT to oczywiście nie jest tylko polska specjalność, gdyż obowiązek jego płacenia istnieje w całej Europie. Jedyną różnicą są stawki, jakie obowiązują w poszczególnych krajach. W niektórych są one bardziej przyjazne dla konsumentów, a w niektórych są nawet wyższe niż w naszym kraju, ale faktem jest że wszędzie on obowiązuje.

Bezpieczeństwo finansowe

Bezpieczeństwo finansowe Chowaliśmy pieniądze do portfela, chowaliśmy gdzieś głęboko w szafce i pilnowaliśmy ich na każdym kroku. Jednakże jak pokazują badania, dzisiejsza sprzedaż w większości odbywa się w internecie. Druga kwestia jest taka, że dzisiaj już bardzo mało jest ludzi, którzy nie posiadają konta w banku. Tym samym nasze pieniądze przeniosły się w trochę inne sfery. Dzisiaj nie wystarczy mieć oczy dookoła głowy, by dopilnować swojej gotówki. Dzisiaj trzeba odpowiednich zabezpieczeń elektronicznych, które mogą zapewnić bezpieczeństwo naszych środków finansowych, choć jak pokazuje rzeczywistość, nie ma takich zabezpieczeń, których nie da się złamać. Jednakże możemy coś zrobić, aby tę ewentualność znacznie ograniczyć. Jak wynika z badań, większość naszych obywateli posiadających konto w banku i korzystających z bankowości elektronicznej nie wybiera na tyle bezpiecznego hasła, na ile by to mogli uczynić. Często się zdarza, że hasło do bankowości elektronicznej jest takie samo jak do innych portali. W ten sposób osłabiamy własną pozycję w obronie swoich finansów. Oczywiście samo hasło to nie wszystko, gdyż to sam bank posiada odpowiednie środki, dzięki którym chroni nasze finanse. Całkiem odrębną kwestią są dokonywane płatności za zakupy dokonywane w sieci. Tak naprawdę jest tylko ograniczona ilość portali i platform, które gwarantują bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji. Jeśli natomiast zdarzy się nam trafić na oszusta, to niestety, ale musimy sami dochodzić swoich praw, a w większości przypadków jest to bardzo utrudnione. Dlatego właśnie powinniśmy korzystać tylko ze sprawdzonych platform sprzedażowych oraz sprawdzonych sklepów internetowych, dzięki czemu nasze finanse są bezpieczne, a my jesteśmy zadowoleni z dokonywanych zakupów. Technologia stale się zmienia i dlatego też będziemy potrzebowali coraz mocniej zabezpieczać nasze konta.

Weź kredyt i kup co chcesz

Weź kredyt i kup co chcesz Kiedy kredyty bankowe pojawił się po raz pierwszy na rynku od razu stały się produktem konsumowanym przez klientów. Nikogo długo nie trzeba było namawiać. Banki stały się miejscami, które pożyczały pieniądze zarabiając na odsetkach od pożyczonej sumy. Dzięki takiej formie pożyczki można było pozwolić sobie na rzeczy do tej pory zarezerwowane tylko dla najbogatszych. Kredyt spełnił marzenia milinów ludzi, których nie było stać na ich realizację. Dzięki niemu można kupić mieszkanie, samochód, wymarzone wakacje czy cokolwiek innego na co mamy ochotę! Tego rodzaju pożyczki może nam udzielić jedynie bank i musi ona być zawarta poprzez spisanie odpowiedniej umowy, w której musi być zawarty m.in. cel, kwota czy termin spłaty kredytu. Tak więc, nabywający kredyt musi liczyć się z tym, że wiąże go umowa z bankiem i nie może spłacić pożyczki wtedy kiedy mu się to podoba. Stąd spłatę całej sumy podzielono na raty, aby w ten sposób podzielić kwotę na mniejsze części wygodne do spłaty. W dzisiejszych czasach każdy, prędzej czy później, spotka się z tego rodzaju produktem. Decyzję o kredycie należy podjąć świadomie, po uprzednim dokładnym sprawdzeniu swoich możliwości finansowych, żeby nie okazało się, że trzeba płacić za coś, czego tak naprawdę nie potrzebujemy. Rozwaga jest szczególnie ważna, gdy w grę wchodzą naprawdę duże sumy pieniędzy, np. na mieszkanie, dom czy firmę. Umiejętnie podjęta decyzja o kredycie pozwoli cieszyć się nam zakupionym towarem i spać spokojne bez obawy o jego spłatę. Kredyty to produkty dochodowe dla banków i atrakcyjne dla klientów, są idealnym rozwiązaniem dla osób marzących o swoim własnym mieszkaniu. W aktualnej sytuacji ekonomiczno – gospodarczej kraju kredyt często jest jedyną formą, dzięki której można otrzymać większą sumę pieniędzy.